Recipe Guide

Delicious dishes for every occasion and season of the year


28 Results
Use the Ninja® Foodi® Xl Pro Grill & Griddle to cook up this classic lunch or dinnertime sandwich.

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe

Appliance used: Ninja Foodi Smart XL Grill. Tip: If you prefer a spicier version, add 2 to 3 tablespoons of red pepper flakes to the sauce.

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe

This main course salad is the perfect way to use ripe strawberries and fresh snap peas. Goat cheese, candied nuts and your favorite balsamic vinaigrette top this delicious entree.

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe

Appliance used: Ninja® Foodi® 2-Basket Air Fryer. Tip: To increase your serving size, simply double or triple the ingredients.

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe
Use the Ninja® Foodi® Xl Pro Grill & Griddle to cook up this spicy game day treat!

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe
Use the Ninja® Foodi® Xl Pro Grill & Griddle to cook up this dinnertime classic!

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe
Spicy marinated chicken wings, breaded and fried extra crispy and tossed in a Gochujang Sriracha sauce

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe

Appliance used: Ninja® Foodi™ Pressure Cooker. Tip: Using the air crisp method on the Ninja Foodi eliminates the strong smell that can come from cooking lamb chops.

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe
Use the Ninja® Foodi® Xl Pro Grill & Griddle to make these super-easy and delicious pulled pork tacos. Your family will love them!

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe
Use the Ninja® Foodi® Xl Pro Grill & Griddle to make this delicious Tex-Mex entree. Cooks up in minutes!

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe

Appliance used: Ninja® Foodi™ Smart XL Grill. Tip: You can use 1 egg instead of 2 egg whites, but the flavor of the batter will be a bit “eggier.” Also, you can use maple syrup instead of honey. To keep this recipe paleo, make sure your mayonnaise and hot sauce do not include any sugar or non-compliant ingredients.

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe

Appliance used: Ninja® Foodi® 2-Basket Air Fryer. You can use thighs or drumsticks in this recipe.

Your Price

$1.00 Each
avg/ea
See Recipe